På landsplan er der ved udgangen af juni 5.375 ejerlejligheder til salg - et fald på knap 16,8 pct. sammenlignet med samme tidspunkt sidste år. Udviklingen er bredt funderet rundt i landet, men særligt i Aarhus og Københavns omegn er udbuddet af lejligheder til salg faldet med hhv. 57,6 pct. og 33,5 pct. sammenlignet med samme tidspunkt sidste år.
Udviklingen i udbuddet i København og på Frederiksberg skiller sig ud fra resten af landet. Her er udbuddet af lejligheder til salg steget med hhv. 24,1 pct. og 20,2 pct.
På landsplan er udbudspriserne på ejerlejligheder steget med godt 14,2 pct. sammenlignet med for et år siden. Udviklingen er især drevet af både København, Frederiksberg og Aarhus, hvor udbudspriserne er steget med 13,2 pct., 20,4 pct. og 24,2 pct. det seneste år.
I København og på Frederiksberg er der kommet flere lejligheder til salg til højere priser. Det adskiller sig fra udviklingen i stort set resten af landet, hvor udviklingen på ejerlejlighedsmarkedet langt de fleste steder er drevet af lavere udbud og højere priser, såsom i Aarhus og Københavns omegn, hvor der er sket store prisstigninger, men hvor der også har været et stort fald i udbuddet.
”Vi ser en tendens til, at tempoet på ejerlejlighedsmarkedet i København og på Frederiksberg er en smule mere roligt, end det har været tilfældet i en længere periode. Det kan være en del af forklaring på, at vi ser et stigende antal ejerligheder til salg. At det samtidig er til højere priser, kan skyldes flere ting. Til trods for, at udbuddet er steget, er det stadig på et lavt niveau, og efterspørgslen har længe været høj. Nu står vi i en ny situation med et roligere tempo, som både købere og sælgere måske skal vænne sig til,” siger Peter Jayaswal, underdirektør for Realkredit og Ejendomsfinansiering i Finans Danmark, og fortsætter:
”I Aahus er historien en anden. Udbuddet af lejligheder til salg er faldet ret markant det seneste år, og det skaber alt andet lige en større konkurrence om boligerne på markedet. Det vil naturligt presse priserne op, hvilket også har været tilfældet i Aarhus det seneste år.”